Farmakogenetinis tyrimas

Jolita Pancerė, Simona Stankevičiūtė

2/11/2022 1 min read

Pastaruoju metu Lietuvoje tampa vis labiau prieinamas farmakogenetinis tyrimas. Jis yra gana brangus, dažniausiai atliekamas privačiose laboratorijose. Pastebime, jog pacientai nėra informuoti ir ne pilnai supranta šio tyrimo prasmę, naudą ir rizikas.

Kas yra farmakogenetinis tyrimas ir kaip jis atliekamas?

Farmakogenetinis tyrimas atliekamas siekiant įvertinti galimą žmogaus organizmo atsaką į skiriamus vaistus. Jis gali būti atliekamas iš kraujo arba seilių mėginio. Jo metu išgryninama genetinė medžiaga ir ištiriamas fermentų, kurie atsakingi už vaistų metabolizmą, genotipas. Pagal jį yra nustatoma, ar šie fermentai vaistus metabolizuoja įprastai, greičiau ar lėčiau. Metabolizmas – tai vaisto virtimas į aktyvią arba neaktyvią formą (priklausomai nuo vaisto).

Kada reikėtų atlikti farmakogenetinį tyrimą?

Farmakogenetinį tyrimą reikėtų atlikti tiems pacientams, kuriems vartojami vaistai nesukelia pageidaujamo terapinio poveikio ar pasireiškia nepageidaujamos reakcijos, kurios priklauso nuo dozės vartojant net ir mažiausią rekomenduojamą vaisto dozę. Taip pat reikėtų atlikti kai yra nustatomos per mažos ar per didelės vaistų koncentracijos kraujyje (pvz. antipsichotinių, antiepilepsinių vaistų, antidepresantų), kai vartojant antikoaguliantus pasikartoja embolijos epizodai, o vartojant antiagregantus pasikartoja miokardo infarktas, išeminis insultas.

Kokie yra farmakogenetinio tyrimo privalumai?

Farmakogenetinis tyrimas leidžia įvertinti priežastis, kodėl vaistus vartojant įprastomis ar net didelėmis dozėmis, nėra pasiekiama pakankama vaisto koncentracija, arba kodėl atsiranda nepageidaujama reakcija į vaistą vartojant net ir nedideles jo dozes. Remiantis šiuo tyrimu, galima numatyti vaistų metabolizmo ypatumus dar prieš paskiriant naują gydymą, kartais jis padeda parinkti individualią dozę ar padeda pasirinkti tinkamesnį vaistą metabolizmo požiūriu.

Farmakogenetinį testą dažniausiai reikia atlikti tik vieną kartą, kadangi genai gyvenimo eigoje nesikeičia. Tyrimą gali tekti kartoti, jei pirmą kartą ne visi reikiami genai buvo ištirti.

Kokie yra farmakogenetinio tyrimo trūkumai?

Šio tyrimo atlikimas negarantuoja, kad bus atsakyta į klausimą apie gydymo efektyvumą ir saugumą, nes jis apima tik vieną etapą – metabolizmą, o vaisto veikimui įtakos turi ir kiti farmakokinetiniai bei farmakodinaminiai veiksniai.

Farmakogenetinis tyrimas yra gana brangus, todėl prieš planuojant atlikti šį tyrimą reikėtų pasikonsultuoti su gyd. klinikiniu farmakologu, kad jis atsižvelgdamas į paciento ligas ir vartojamus vaistus galėtų nustatyti ar šis tyrimas yra reikalingas ir nustatyti tinkamus genus ištyrimui.

Taip pat gavus farmakogenetinio tyrimo atsakymą reikėtų kreiptis į gydytoją klinikinį farmakologą, kad jis galėtų jį įvertinti ir nustatyti galimą gydymo neefektyvumo priežastį ir parinkti tinkamą gydymą atsižvelgiant į nustatytą paciento metabolizmą.

Kontaktinė informacija

el. paštas: asociacija@GKFA.lt

LT343500010011278678, PAYSERA LT UAB